BRICO FRIDAY: Využijte ještě dnes slevu 5% na celý nákup * s kódem "BRICONOV21"! * kromě produktů značky Tretford
Odborné poradenství
+420 608 900 010
Po – Pá: 8-17 hodin

KOBERCE A ALERGIE – CO MUSÍTE VĚDĚT!

Tuesday, September 17, 2019

Po reakcích od klientů znovu a znovu oceňujeme naše koberce. V závislosti na požadavcích jsou někdy útulné, někdy robustní, pomáhají relaxovat nebo zajišťují příjemnou pracovní atmosféru v kanceláři. Ale také jsou dobré pro naše zdraví! Mnozí přitom nevědí, že používaný textil je extrémně hygienický a má okamžitý dopad na naši kvalitu života. Nezáleží na tom, zda je to doma v obývacím pokoji nebo v kanceláři v práci. Na rozdíl od mnoha předsudků to například pomáhá, když trpíte určitými alergiemi. Na rozdíl od pylové alergie existují alergie, s nimiž musí lidé bojovat po celý rok. Jednou z těchto alergií je alergie na roztoče z domácího prachu, kterou tento článek v blogu použije k vysvětlení výhod koberců. Vysvětlujeme, jak vypadá roztoč (a další alergeny), proč jsme na něj zčásti alergičtí a jak zde mohou být užitečná textilní vlákna.

IDEÁLNÍ PROSTORY PRO ROZTOČE SE ČASTO NACHÁZEJÍ U NÁS DOMA

K odstranění nejčastějších předsudků, pokud jde o koberce a roztoče, je důležité pochopit, jak vypadá lokalita roztočů a zda se dá nějak řešit. Krátká odpověď zní: Ano, dá. Ale proč? Konečně, podlaha je příjemně teplá pro naše nohy a určitě poskytuje optimální prostředí pro malé škůdce!?

To jistě platí z lidského hlediska, ale roztoči dávají přednost mnohem vlhčímu klimatu. Kromě toho dávají přednost teplým a tmavým místům. Přestože jsou tyto podmínky v našich zeměpisných šířkách za normálních okolností jen zřídka rozpoznatelné, roztoče z domácího prachu lze nalézt téměř v každé české domácnosti. To proto, že v noci ztratíme během spánku asi litr potu. Ten se saje bez povšimnutí do našich přikrývek a matrací. Pokud je to pro nás zřídka patrné, vytváříme v kombinaci s naším vlastním tělem optimální prostředí pro roztoče. Z ložnice pak roznesete mnoho roztočů v celém bytě až jsou prakticky všude, kde se může usazovat prach. To zahrnuje parkety i textilie a v neposlední řadě samozřejmě koberec. Abychom pochopili alergie, je důležité vědět, jak se alergie vyvíjí a jaké užitečné vlastnosti má koberec.

 

JAK NÁS ALERGENY OVLIVŇUJÍ

Říká se, že roztoči jsou příčinou našich alergií. Naopak, jsou dokonce velmi krotcí a obecně nejsou pro člověka škodliví. Ale jejich typy se liší. Jakmile vzduch vyschne a začne se rozkládat, uvolní se určité proteiny, na které můžeme alergicky reagovat. Pak se smísí s nejmenšími prachovými částicemi. V každodenním životě jsou obráceny v nejmenších pohybech a dostávají se do našich dýchacích cest. Mnoho lidí také mylně mluví o alergiích na prach, což je zvláště viditelné, když začneme čištění ve velkém měřítku, a někdy vyčistíme místa, která jsou zřídka dosažitelná v každodenním životě.

Pokud alergici musí žít s alergií po celý rok, symptomy se také zhoršují na začátku topné sezóny. Ohřev vzduchu zajišťuje menší vlhkost v našich místnostech. V důsledku toho mnoho roztočů umírá a jejich trus se také rychle rozpadá, což často způsobuje zhoršení příznaků.

 

 

 

ALERGIE A MOŽNOSTI JÍ PŘEDCHÁZET

Ale jak přesně může koberec přinést úlevu a jak se vejde do tohoto alergického cyklu? Zaprvé je důležité pochopit, že v boji proti trusu roztočů neexistuje všelék. Bez ohledu na to, kterou podlahu si vyberete, je pravidelné čištění velmi důležité. Pravidelné větrání a zvláštní hygiena v okolí místa na spaní jsou rovněž nezbytné.

Přesto mají koberce vlastnosti, které můžete použít! Jsou v textilních vláknech. Mají velkou výhodu v tom, že fungují jako malé prachové filtry a díky své struktuře mohou vázat létající prach. Výsledkem je, že prach se nemůže točit nejmenším pohybem, což také brání vniknutí do dýchacích cest, protože trus na zemi je zcela neškodný. Na rozdíl od tradičních tvrdých potahů může koberec dokonce snížit obsah jemného prachu ve vzduchu až o 50%!

Obecně platí, že textilní nábytek, jako jsou polštáře nebo plyšové hračky, má stejnou funkci, ale na rozdíl od podlahových krytin je nelze tak důkladně očistit a mohou se dokonce přiblížit k našim hlavám. Pokud se však koberec pravidelně čistí, zabrání točení prachu a dojde k mnohem menšímu kontaktu s alergenem. To je výhoda oproti běžným parketám nebo laminátu.

Mimochodem, i při vysávání laminátových podlah nebo vinylu můžete způsobit smíchání prachu. Doporučuje se, pokud je to možné, aby tento úkon dělala osoba, která nereaguje na alergie. Jinak při vysávání používejte ochranu dýchacích cest a používejte vysavače s filtry HEPA.

 

KOMBINACE S PODLAHOVÝM VYTÁPĚNÍM

Dalším tipem pro alergiky jsou velmi oblíbené systémy podlahového vytápění. Pokud ohříváte teplou vodou, jsou kompatibilní s nejmodernějšími podlahovými krytinami - dokonce i s kobercem! Vzduch zespodu je mnohými vnímán jako velmi příjemný a má velkou výhodu, že mění proudění vzduchu v místnostech.

Nástěnná zařízení někdy zajišťují silnější cirkulaci vzduchu, a tím přispívají k šíření prachu. Kromě toho zvýšení tepla zespodu zabraňuje opětovnému vytváření vlhkosti a od samého začátku zajišťuje, že se vaše podlahy nestanou zásobou roztočů a jiné alergie.

IDEÁLNÍ PRO PŘEDCHÁZENÍ PRACHU V MÍSTNOSTECH

Ze strachu z roztočů mnoho rodičů v mateřské škole nepoužívá koberce. Obzvláště při hře na podlaze se bojí, že mohou místnost proměnit ve spoustu prachu. Textilní vlákna tomu brání, zejména proto, že dítě je během hry mnohem blíže k zemi než obvykle. Současně vaše dítě neklesne tak rychle na měkkém a teplém povrchu. Zejména pokud kombinujeme zboží s podlahovým vytápěním na bázi horké vody. Materiál zároveň pohlcuje zvuk, takže při hraní v jiných místnostech si nevšimnete sebemenšího pohybu.

 

KOBERCE ZMÍRŇUJÍCÍ ALERGIE

Alergie na roztoče z domácího prachu bohužel nejsou ničím novým. Díky kobercům, řádným hygienickým prostředkům nebo podlahovému vytápění však můžete snížit účinky alergií, které vám umožní znovu získat dobrou kvalitu života! Objevte velký výběr vhodných koberců v našem internetovém obchodě BRICOFLOR a vezměte si život do svých rukou!

Máte-li jakékoli dotazy nebo návrhy, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Jsme samozřejmě k dispozici také na telefonu nebo e-mailu. Rádi o Vás uslyšíme.

 

Těšíme se na Vás u dalšího příspěvku, Váš BRICOFLOR team!

Zpět k příspěvkům