Close icon

Koberec: Lídr mezi textilními podlahami

Textilní podlahová krytina symbolizovala potřebu pohodlí a bezpečnosti už od svého vzniku před…

Přečtěte si více
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
origin-claim
1 - 20 z 1283 Produkty

Druhy a struktury textilních podlah

Koberec vždy sestává z několik vrstev. Horní vrstva, tedy ta, která je viditelná po pokládce, se nazývá nášlapná nebo vrstva opotřebení. Ta se dělá z příze, která je vyrobená ze syntetických nebo přírodních vláken podle regionálních a kulturních preferencí. Vyrábí se dokonce i tzv. hybridy, jež obsahují smíšená umělá a přírodní vlákna a spojují výhody obou materiálů. Druhá vrstva koberce je dolní, přičemž podložení se zde rozlišuje jako rouno nebo textilní. Pěnové podložení už je zastaralé a moc se nevyrábí.

Existují dva běžné způsoby, jak se koberce vyrábějí. Výrobci, kteří se specializují na výrobu velurových koberců, používají proces zkroucení. Při produkci všívaných koberců je příze zespodu do hřbetu, a tak se na povrchu vytvoří smyčka. Pokud jsou tyto smyčky na konci střižené, jedná se o velur.

Trendy v oblasti kobercových krytin

Každý rok představuje inovativní techniky, materiály a designy přední mezinárodní veletrh podlahářského průmyslu DOMOTEX. V posledních letech jsou uváděné stále více tvůrčí dekory koberce, pestrobarevné a nekonvenční vzory, které poměrně silně kontrastují s monotónními materiály ze dřeva a kamene. Stále větší popularitě se těší rovněž kovové dekory nebo třpytky.

Designy jsou nyní velmi často kombinací kobercových a keramických mozaikových dlaždic. Celkově se návrháři a výrobci stávají stále odvážnějšími a opět spoléhají na osvědčené textilní krytiny, které mají několik výhod oproti jiným podlahám, jako jsou koberce.

Proč kreativní koberce? Nabízí nejvíce výhod

Největším přínosem je pravděpodobně obrovský výběr barev, textur a vzorů, které poskytují každému zájemci dostatek prostoru pro individualitu a kreativitu. Kromě vzhedu jsou rozhodujícími faktory nejčastěji pocit a akustika dané podlahové krytiny. Pocit lze snadno vysvětlit tím, jak načechraný nebo hrubý je povrch, či jak příjemné a pohodlné je chodit naboso v teplém podkladu. Co se týče akustiky, jde vlastně o to, co neslyšíte. Dobré koberce nenabízí jen integrovanou přírodní izolaci, ale také absorpci hluku. Snižuje tak hlasitost rušivého okolního šumu v místnosti, což je bezvadný prvek pro stále oblíběnější kanceláře v otevřeném prostoru nebo nahrávací studia.

Také při údržbě koberce narazíte na mnoho výhod oproti hladkým povrchům. Velmi snadno se totiž čistí a není možné je žádným způsobem poškrábat. Tepelně izolační funkce kobercové podlahy pak šetří energii při zachování optimálního vnímání teploty. Podle studie Evropského kobercového společenství (ETG) takhle můžete snížit náklady na vytápění až o 12 %.

Ideální řešení pro alergiky

Ačkoli dlouho převládal názor, že koberce jsou škodlivé pro dýchací cesty, a podporují vznik alergie či jiných astmatickýchz onemocnění, dnes už jsou alespoň částečně rehabilitované. Platí, že jsou koberce zachycovače prachu, nicméně při pravidelném vysávání se jemný prach neuvolňuje zpět do vzduchu. A to je rozhodující výhoda oproti hladkým podlahám (laminát, keramická dlažba), přičemž čištění koberců je taktéž snadné. Právě na základě možnosti snížení pevných částic ve vzduchu až o 50 % jsou textilní krytiny schválené i německou asociací astma a alergie (DAAB).

Úpadek textilních podlah? Zcela bezdůvodně

Koberec za poslední desetiletí ztratil popularitu, nejde však o objektivní kritéria. O zákazníky nepřišel kvůli technickým parametrům anebo nižší cenou jiných produktů. Je to dané spíše dobou. Textilní koberce nebyly v módě, do vstupních hal a dalších prostor se dávala plovoucí podlaha. Nyní se však kobercový trend vrací, zdůrazňují se přednosti koberců, a pověst i zájem o ně stoupá.

            Hodí se do ložnice i dětského a obývacího pokoje

Koberce jsou zárukou tepla a pohodlí. Chcete-li vytvořit příjemnou atmosféru v obývacím pokoji, doporučuje se harmonická kombinace pohodlného posezení, teplý odstín stěny a příjemná podlaha. Tohle jsou komponenty, které se musí ideálně doplňovat, jedině pak zvýšíte komfort celého obýváku. Děti si rádi hrají na teplé a načechrané podlaze. To jim dopřejete pouze díky koberce. Jsou navíc zcela v bezpečí podle zmíněné redukce jemného prachu. Jde tak o jasnou volbu v případě malých děti hrajících si často na zemi.

            Hotely těží z výhod textilní podlahy

Také v hotelech či pohostinstvích je kladen důraz na domáckou atmosféru. Textilní materiály zajistí zejména hygienické prostředí, protože jsou snadno čistitelné, a také výrazně sníží nárazový hluk. Na chodbách a ve vstupních halách se tak vytváří klidné prostředí, které pohlcuje zvuk kroků i hlasité volání. Koberce navíc vypadají velmi nadčasově a vyjadřují hostovi respekt.

            Povýší každou kancelář i reprezentativní obchodní prostory

V práci je obrovská výhoda, pokud vytvoříte atmosféru, v níž se zaměstnanci i zákazníci cítí v klidu. Pracovní prostředí má značný vliv na motivaci a postoje zaměstnanců, pomůže jim také v rozvíjení a kreativitě. Naopak tvrdé podlahy mohou podvědomě vytvářet vysoký tlak, a tím potlačit produktivitu, takže řešením mohou být zátěžové koberce. Nepřekonatelný je koberec zejména v tzv. openspacech (otevřené prostory). Jsou totiž příjemné a pohodlné pro zaměstnance, snadné pro čističe a stylové pro návštěvníky. Velmi přínosné jsou koberce také v call centrech, operátoři totiž díky vysoké absorpci zvuku nejsou obtěžovaní hlukem v pozadí a mohou se naplno věnovat své práci. V konferenčních místnostech, prodejních prostorech a jiných místnostech s reprezentativní funkcí je styl a efektivita to nejdůležitější. Jeden z prvních dojmů, které silně vnímáte, si berete z podlahy.

Další výhodou, která hovoří pro koberce v kancelářích, jsou specifické znaky, jako je vhodné použití pod kolečkové židle nebo antistatické ošetřetní, které chrání monitory, kopírky a další elektronické zařízení. Navíc většina materiálů, z nichž jsou koberce vyrobené, má velmi dobré hodnocení na poli odolnosti proti ohni, při případném požáru navíc nešíří mnoho kouře.

V eshopu BRICOFLOR najdete výrobce dominující trhu s podlahami

Stejně jako ve všech oblastech i mezi koberci existují dobré, velmi dobré a méně dobré produkty. Působí zde celosvětoví hráči pokrývající celý trh a také specializování výrobci na určitý segment. Kromě předních skvělých výrobců, jako jsou Joka, Forbo a Fletco, bychom Vám rádi představili tři speciální značky koberce, které se na mezinárodní scéně textilních krytin velmi dobře vyvíjejí.

BALSAN – Barevná rafinovanost a design z Francie

Textilní výrobce Balsan je tradiční francouzská společnost, která se soustředí na výrobu kvalitního koberce. Díky stále novým inovativním návrhům získal Balsan pověst firmy stanovující normy v oblasti designu a estetiky. Přidaná hodnota ja pak udržitelná výroba s využitím nejmodernějších technologií

VORWERK – Inovativní a robustní německý textil

Dalším průkopníkem v oblasti udržitelné výroby textilných podlahových krytin je německá společnost Vorwerk. Tento producent je známý svými robustními podlahami, jimiž se vytvořil jméno v mezinárodním měřítku. Vorwerk také zavedl vlastní certifikát pro koberce, jehož majitelem však dnes chtějí být i další značky (Life Balance). Pozoruhodná je také vysoká úroveň odpovědnosti v oblasti ochrany životního prostředí, za což si stejně jako Balsan zasloužil prestižní certifikát GUT.

Pokládka koberců: Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát

Instalace koberce rozhodně není žádná věda. Pokud si projdete pár základních rad, jak postupovat, můžete položit koberec úplně sami. Určitě to zvládnete.

1.      Měření místnosti

Na úplném začátku je nutné si prostor přesně změřit. Je nutné také poznamenat, že málokdy jsou stěny zcela rovné a stejné na více stranách. Je proto vhodné měřit místnost na několika místech, budete tak znát nejširší šířku a nejdelší délku. Vzhledem k tomu, že koberec je nejčastěji prodávaný v šířkách 4 nebo 5 metrů, měi byste zvážit, jakým směrem provedete vyrovnání, abyste museli co nejméně řezat.

2.      Příprava podloží

Pokud už máte koberec objednaný, je nutné důkladně připravit podklad, na nějž budete koberec instalovat. Podklad musí být čistý a bez prachu, jako byste čistili jakýkoli jiný povrch, vyrovnaný, a jakékoli praskliny v něm zacelené. Nikdy by neměly být použité staré koberce jako základna pro nové. Způsobuje to vlhkost a šíření bakterií. Pokud demontujete starou podlahu, odstraňte i zbylé lepidlo.

3.      Oříznutí

Nejlepších výsledků dosáhnete tím, že koberce pevně zatlačíte proti stěnám do bočních okrajů místnosti. Řez koberce provádějte pomocí ostrého zatahovacího nože a pevné opory. Vždy nechávejte u okrajů přesah minimálně 4 cm, aby později nevznikly žádné vlny. Až po fixaci tyto přečnívající části odřežte. Pokud není pro Vaši místnost jeden pás dostatečný, umístětě druhý pás přes ten první s přesahem alespoň 5 cm. Poté oba prořízněte, docílíte tak plynulého spoje.

4.      Upevnění

Pokud zvolíte volnou instalaci, můžete pracovat s oboustrannou lepicí páskou. Pro fleece je možné použít speciální pásku na suchý zip. Pásku použijte zejména u okrajů místnosti a u prahů. Jakékoli vlny nebo jiné nerovnosti odstraňte ze středu místnosti. Pokud používáte lepidlo, krytinu otočte na jednu polovinu a lepidlo naneste na tu volnou plochu, která vznikne. Při lepení koberce dbejte zvýšený pozor na správné vyhlazení. Druhá půlka už poté půjde snáz, na konci to ještě celé jemně dolaďte k dokonalosti.

Objednejte si koberec online. Spoustu výhod na jednom místě na eshopu Bricoflor

O kobercích už nyní víte vše, co je nutné pro jejich použití ve Vašem prostoru. Nákupem prostřednictvím BRICOFLOR CZ si navíc dopřejete mnoho výhod oproti návštěvě kamenné prodejny. Vše začíná u přepravy nového koberce. Všem je jasné, že vláčet se s pětimetrovou rolí vlastním automobilem nepatří mezi nejpohodlnější činnosti ve volném čase. U nás navíc můžete využít bezplatnou službu doručení vzorků, což Vám pomůže vybrat správný produkt. Koberce u nás navíc pořídíte s garancí nejlepší ceny.

Pokud plánujete větší rekonstrukční projekt, kontaktujte nás prostřednictvím telefonu nebo e-mailu, rádi Vám připravíme nabídku na míru, kterou plně přizpůsobíme Vašim potřebám. Těšíme se na naši vzájemnou spolupráci, která povede k Vaší spokojenosti s novou podlahou.

Plus icon Přečtěte si více