BRICO FRIDAY: Využijte ještě dnes slevu 5% na celý nákup * s kódem "BRICONOV21"! * kromě produktů značky Tretford
Odborné poradenství
+420 608 900 010
Po – Pá: 8-17 hodin

Údržba vinylové podlahy: Jak čistit a pečovat o vinyl?

Thursday, May 24, 2018

K tomu, aby se Vaše podlahová krytina mohla stále lesknout jako první den, je nutné se o ni starat, zejména pak ji správně čistit. To je alfa a omega. Náš příspěvek na blogu dnes věnujeme tématu Péče o vinyl, a tak zde určitě najdete odpověď na otázku, jak probíhá údržba vinylové podlahy.

Designové podlahy jsou dnes zpravidla netoxické a většinou vinylové. Na trhu se těší stále větší oblibě díky snadné péči v mnoha oblastech. Příjemné vlastnosti při manipulaci či odolnost proti krátkodobě působícím chemikáliím činí z této vinylové podlahy ideální volbu pro domácnosti i podnikání. Aby krytina zůstala vizuálně krásná, zachovala si přirozené realistické vzory, je potřebné dodržovat pokyny výrobce. Vinylová podlaha Vám to vrátí neobyčejně dlouhou životností. Pro všechny vinylové podlahy platí, že v závislosti na Vašich potřebách by měly při čištění vždy zůstat zcela suché, anebo jen lehce vlhké.

čištění vinylové podlahy

Péče o vinylovou podlahu pomocí suchého čištění

Drobné nečistoty, jako jsou kamínky nebo písek, se často dostanou do domu, a na povrchu vinylové podlahy zanechávají malé škrábance.  Při jejich odstranění je důležité dbát na to, aby vinylová podlaha byla vždy suchá. Jedině tak zabráníte tomu, aby se nepřestala lesknout. Stačí použít bežné koště nebo smeták, který odstraní všechny hrubší nečistoty. Pro odstranění jemného písku a prachu použijte vysavač. Tímto předejdete víření prachu a jeho usazování na jiném místě, což bývá typické pro koberce. Suché čištění by mělo být prováděné pravidelně, aby se udrželo estetické prostředí, které vinylová podlaha vytváří, a zároveň čisté vnitřní ovzduší.

Mokré čištění: čím vytírat vinylovou podlahu?

Skvrny a nečistoty na podlaze je často možné uvolnit pouze v případě, že jsou setřené, takže koště zde nepomůže. Jakmile tedy budete vytírat podlahu, přidejte si do čisticí vody univerzální čisticí prostředek a ujistěte se, že mop je dobře vyždímaný, a tedy pouze vlhký. Nesmí být příliš mokrý, aby nedošlo k tvorbě kaluží. V tomto případě by se mohlo stát, že i vinylové podlahy jako parkety po delším čase nabobtnají.  Správnou a dostatečnou vlhkost lze poznat tak, že z mopu nekape voda a umytá zem je po pěti minutách opět suchá.

Nikdy pro mokré čištění nepoužívejte čisticí prostředek s rozpouštědly, mohl by odbarvit nášlapnou vrstvu vinylové podlahy. Naproti tomu neutrální čisticí prostředky, speciální čisticí prostředky na vinylové podlahy, kyselina citronová nebo ocet jsou zcela nezávadné.

Po pokládce podlahy: Úvodní péče o vinylovou podlahu

Výrobci doporučují, aby byla nová vinylová podlaha pečlivě ošetřena ihned po položení. Zajistíte si tak, že Vaše krytina bude méně náchylná ke znečištění a poškrábání.

úvodní péče vinylové podlahy

Po instalaci vinylové podlahy je nejprve nutné se zbavit prachu, který vznikl při dokončování pokládky. Nejdříve podlahu zameťte nebo vysajte a poté proveďte mokré čištění s univerzálním čisticím prostředkem. Na obalu najdete, jak dlouho máte nechat tento prostředek působit. Následně použijte stěrku na odstranění nečistot a podlahu lehce ošetřete čistou vodou.

Pak můžete začít s prvotní péčí o svou novou krytinu. Pokud je vinylová podlaha úplně suchá, aplikujte na ni dvě vrstvy vhodného výrobku pro péči, před druhým nánosem počkejte alespoň jednu hodinu. Tuto úvodní péči si můžete zopakovat ještě v budoucnosti, když budete chtít provést důkladné čištění, a prodloužit tak její životnost. Zde je rovněž nutné upozornit, že některé vinylové podlahy nevyžadují prvotní údržbu, protože jsou vybavené speciální ochranou povrchu přímo od výrobce.

Jednoduché osvěžení vzhledu vaší vinylové podlahy

Gerflor Senso Rustic Antique Style s žebrovou strukturou

Gerflor Senso Rustic Antique Style

Pokud jsou na podlaze skvrny nebo jiné znečištění, které nelze odstranit nebo pokud vinylová podlaha ztratila svůj lesk, je vhodné provést důkladné čištění. K tomu je potřebné smíchat univerzální čistič s vodou v poměru 1:3 nebo více, tuto směs aplikovat na podlahu a nechat ji pracovat asi 10 minut. Poté použijte stěrku a odstraňte zbytky rozpuštěné nečistoty z krytiny. Následně vinyl opět ošetřete jako při úvodní údržbě. Vaše vinylová podlaha bude znovu vypadat jako úplně nová.

Pokud jsou těžko odstranitelné skvrny jen na některých místech, naneste nezředěný čisticí prostředek na jednotlivé body a nechte jej tam 5 minut působit. Můžete jej rozetřít měkkým kartáčkem nebo houbičkou. Po uplynutí zmíněných 5 minut můžete rozpuštěnou nečistotu zlikvidovat a ošetřit místa čistou vodou.

Předejděte poškození vinylové podlahy

péče o vinylové podlahy tabulka

Mnoha škrábacům na vinylové podlaze se lze jednoduše vyhnout. Ačkoli jsou vinylové podlahy obvykle velmi snadno udržovatelné a odolné proti oděru, jednoduše mohou působit matně a nehezky kvůli ostrým kamínkům nebo jiným částicím s ostrými hranami. Vyřešit to však můžete prostým vybavením vstupního prostoru vhodnou rohoží, která tyto malé nečistoty zachytí.

Židle, stole, ale také jiný nábytek opatřete odpovídajícími kluznými podložkami. Ostré kraje nábytku mohou vinylové podlahy zbytečně poškodit. Vy však pomocí tzv. kluzáků zabráníte jakémukoli podření povrchu krytiny.

Používáním speciálních prostředků pro péči navíc posílíte odolnost vinylové podlahy, které tak snadno nepodlehnou okolním vlivům.

Vinylové podlahy nabídka

Věříme, že náš blogový příspěvek na téma Péče o vinylovou podlahu Vám dal odpověď na otázku, jak vyčistit a udržovat vinylové podlahy. V našem online obchodě najdete několik prvotřídních kolekcí, například z dílny Gerflor nebo Tarkett, které se takto jednoduše čistí. Neváhejte se podívat na širokou škálu četných designů a barev v naší nabídce.

Máte-li jakékoli dotazy nebo návrhy, neváhejte nás kontaktovat telefonicky, skrze e-mail nebo prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Vždy se snažíme, abychom Vám pomohli. Napište nám, budeme rádi.

Těšíme se na Vás u dalšího příspěvku, Váš BRICOFLOR team!

Zpět k příspěvkům